#1 2014-05-13 17:58:43

Marta97

Administrator

Zarejestrowany: 2014-05-12
Posty: 74
Punktów :   

orzełki

Od czasu Walnego Zjazdu OPKdOK 13 kwietnia 1928r. wprowadzono godło. Przedstawiało ono orła bez korony trzymającego w szponach tabliczkę z literami PWK. Noszono je przypięte do nakryć głowy, na patkach bluz, frenczy i płaszczy. Występował w dwóch wersjach: małej (23 na 24 milimetry) i dużej (średnica wynosiła 35 mm) . W obu przypadkach obwódka tarczy i napis był w kolorze żółtym, natomiast tło w granatowym. Było tak, dlatego, że barwami PWK były tradycyjne barwy piechoty polskiej – granatowy i żółty. Orzeł występował również na sztandarach organizacji. Projektant odznaki nie jest znany.

Już kilka osób pytało mnie jak to jest z orzełkami do beretu - duże, czy małe? Więc uznałam, że warto poruszyć tę kwestię. Moje zdanie jest następujące. Do beretów i starego typu bluz noszono duże orzełki, a tylko instruktorki mogły nosić małe. Natomiast przy bluzach nowego typu dopinano małe orzełki. Ale z tego co widać na zdjęciach noszono i takie, i takie.

Jeżeli ktoś chciałby kupić małe orzełki to wystarczy wysłać do mnie wiadomość. Moje "źródło" orzełków wykonało je z mojej oryginalnej odznaki z dużą dbałością o szczegóły. Gdyby ktoś był chętny proszę o prywatną wiadomość - podam dane kontaktowe.

Offline

 

#2 2014-09-19 18:26:09

 gazulka

Użytkownik

Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2014-05-20
Posty: 19
Punktów :   
WWW

Re: orzełki

A propo orzełków wiem, że sanitariusz powinien mieć odznakę PCK, mam pytanie w jaki sposób była ona noszona/przechowywana?
http://img32.imageshack.us/img32/1614/s … ztorba.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumogame.pun.pl www.aniolyapokalipsy.pun.pl www.thawmody.pun.pl www.asgmalbork.pun.pl www.secondlife.pun.pl